Jdi na obsah Jdi na menu

Kuala Lumpur

img_1879.jpgKuala Lumpur je hlavním a zároveň také největším městem Malajsie. Odhadovaný počet obyvatel včetně městské aglomerace je 7,2 milionů obyvatel.

Dominantou města je největší dvojitá stavba světa – Petronas Twin Towers, která byla v letech 1998-2004 nejvyšší stavbou světa. Jejich výška je 452m.  Jsou vzájemně propojené mostem mezi 41. a 42. poschodím. Most je ve výšce 170 metrů a je dlouhý 58 m. Návštěvníkům je zde umožněn vstup zdarma, ale je nutná předchozí rezervace. V ideálním případě si tam zajděte hned ráno, dostanete nejbližší volný termín, což je zpravidla několik hodin, takže máte dostatek času si mezitím projít město a posléze se vrátit zpět na prohlídku Petronasů.img_1861.jpg

Petronas Twin Towers je má srdeční záležitost, tuhle stavbu prostě miluji. Mnohokrát jsem si říkal, že bych ani do Kuala Lumpur nejel a začal svou cestu někde jinde, ale byly to vždy Petronasy co mě „přesvědčily“, že by to byla velká chyba. Tato stavba je naprosto dech beroucí a stát před ní je pro mě úchvatný zážitek. Sedm let po sobě, leden co leden, jsem vždy plný napětí a očekávání nasedal v čínské čtvrti na podzemku a ujížděl do stanice KLCC, kde se Petronasy nachází. Každý rok to bylo stejné, vždy vystoupím z metra na povrch, po pravé straně se nachází Petronasy, už bych se na ně mohl podívat, ale vždy té lákavé myšlence odolám, jdu až před ně, aniž bych se na ně kouknul a teprve když stojím přesně pod nima, slavnostně zvednu hlavu. Ten pohled se mi nikdy neomrzí a je to něco opravdu úžasného, každému bych přál to zažít, ačkoli ne každý by sdílel mé nadšení s mých oblíbených petronaských dvojčátek.

Jinak Kuala Lumpur je pro mě pravým opakem Bangkoku, má cesta zde začíná, přede mnou je spousta nových zážitků, poznatků a dobrodružství, takže toto město mám moc rád a za ty roky mě velice přirostlo k srdci.

img_0980.jpg

Za zmínku stojí také KL tower(Menara Tower), která se nachází cca 900m od Petronasů. Včetně antény měří 421m a vy se máte možnost dostat až do výšky 308m kde je poslední patro věže. Nahoru se dostanete super rychlým výtahem, při kterém Vám zcela jistě zalehne v uších. Jízda trvá pouhých 15 vteřin. Ze shora je velice krásný výhled a vzhledem k tomu, že u Petronasů se nedostanete výše než na 170m vysoký most, je tento vysílač nejvyšším místem, kam se můžete v celé Malajsii dostat a právem se tato stavba řadí k místům, které je povinnost v Kuala Lumpur navštívit.img_1828.jpg

Kousek od města se nachází jeskynní komplex Batu Caves. Uvnitř se nachází hezký hinduistický chrám. Jeskyně byly objeveny asi před sto lety a k jejich návštěvě musíte zdolat přes 270 schodů. Vedle schodů se také nachází obrovská socha Parvati. Všude kolem pobíhají drzé opice, ochotné Vám vzít cokoli co si pečlivě nehlídáte. Každou zimu se zde odehrává slavný hinduistický festival Thaipusam. Poutníci ( sejde se jich zde i přes milion) provádí rituál, kdy si propichují různé části těla a na zapíchnuté háčky si posléze zavěšují nádoby s obětními dary. Důvodem tak velké účasti je to, že v hinduistické Indii je tento svátek zakázán, proto se poutníci v hojném počtu setkávají zde.