Jdi na obsah Jdi na menu

Langkawi

img_3557.jpg

Langkawi je součástí souostroví 99 ostrovů s celkovou rozlohou 528 km čtverečních, které se nalézají v Andamanském moři asi 30 km od severozápadního pobřeží Malajsie. Ostrovy spadají pod stát Kedah, který sousedí s Thajskou hranicí.

Langkawi nebývalo vždy turistickým rájem, což se však změnilo v roce 1987, kdy v rámci podpory cestovního ruchu byl ostrov osvobozen od daní, následně se zmodernizovalo letiště a přibylo i trajektových linek. Od roku 1990 Langawi je velkým turistickým konkurentem nedalekého ostrova Penang.img_3436.jpg

Na ostrově se nachází lanovka, která  na 700 m vysoký vrchol Gunung Mat Cincang, kde je nejen velkolepý výhled na celý ostrov i sousední Thajsko, ale nachází se zde i vysoký most „sky bridge“, který nabídne dobrodružnou procházku. Za špatného počasí je tento most uzavřený a asi dobře vědí proč. Ač se to jeví jako obyčejný most, tak vězte, že procházka po něm je celkem zajímavá, protože most se neustálé "hýbe" a v kombinaci s velkou propastí, která je kolem vytváří velice zajímavé pocity při procházce po něm :-)

img_3556.jpgJinak je zde vzhledem k osvobození od daně nejlevnější alkohol v celé JV Asii. Prodává se ve specializovaných obchodech, ve většine restaurací se koupit nedá, ačkoli jsou zde vyjímky. Já například narazil na Čecha, který zde již léta bydlí a provozuje maličkatý bar jako součást restaurace.  Princip funguje tak, že přijde obsluha, přinese jídelní lístky, odejde a pak příjde on a nabídne možnost alkoholu. Jsou to dvě nezávislé "provozovny" které fungují na jednom místě. Místní personál na ten alkohol ani nesáhne, neuklidí ani prázdné lahve(kvůli náboženství na ně nesmí ani šáhnout), ale nijak jim nevadí, že vy to konzumujete.

Další běžná praxe je, že sice si v restauraci alkohol nekoupíte, ale nikomu nevadí když si ho přinesete. No něco v Evropě naprosto nemožného. Takže prostě příjdete do hospody, objednáte si jídlo a vytáhnete své vlastní pivo. Nejedná se o žádnou nevychovanost či drzost, samotný personál vám tuto možnost nabídne, když se optáte na alkohol.

Tak a ještě jeden způsob se kterým sem se setkal. A to je rozlévané pivo v hrnečku na kafe. To aby nebylo vidět, že vám prodávají pivo, popř, že ho tam pijete :-)