Jdi na obsah Jdi na menu

Pulau Tioman

img_3032.jpg

Ostrov Tioman (v malajštině Pulau Tioman) je malý ostrov, cca 39 kilometrů na délku a 12 kilometrů na šířku, situovaný asi 32 kilometrů od pobřeží pevninské Malajsie ve státě Pahang. Je proslulý svými plážemi i panenskou přírodou.

Podle staré legendy byl odpočinkovým místem krásné dračí princezny, která letíc z Číny do Singapuru navštívit svého prince, využila tohoto krásného místa, aby načerpala slunce a osvěžila se v křišťálově čisté vodě Jihočínského moře. Okouzlena půvabem a nádherou místa rozhodla se zůstat a poté slíbila nabízet azyl dalším projíždějícím poutníkům.

 

img_3140.jpg

 Kdysi byl zařazen mezi 10 nejkrásnějších ostrovů světa, ačkoli samozřejme záleží na pohledu každého jedince :-) Tento ostrůvek jsem navštívil naprosto mimo sezónu a tím měl pro mě jedinečné kouzlo. Často jsem mel pocit, že jsem snad jediný návštěvník ostrova, nikde nebylo ani živáčka. Cožpak o to, to že tam nebyli turisti bylo jedině dobře,ale i místních se zde dalo napočítat na prstech jedné ruky, což byl velice zvláštní. Chvilkama to vypadalo, jako kdyby se najednou všichni rozhodli někam odejít, zanechali práce a všech čiností z minuty na minutu a prostě zmizeli. Procházel jsem naprosto osamělými resorty, kde tu se válel kbelík s vodou, tu lopata, tu kolo, atd, působilo to, jako kdyby byla právě pauza na oběd, s tím, že se všichni za pár minut vrátí, jen s tím rozdílem, že se za celou dobu nikdo nikde neobjevil

img_3126.jpg

 Já se sem vypravil hlavně z důvodu mou fascinací varany, které jsem před mnoha lety zcela náhodně na pár sekund zahlédl v thajsku u silnice, ovšem než jsem stačil zastavit, tak utekli. Proto jsem pátral, kde by byla nejlepší příležitost na ně narazit a vzhledem k tomu,že dostávat se do Indonesie na Komody v období monzunů by bylo velice náročné, dostal sem tip na Tioman, kde se jim také daří velice dobře a jsou zvyklí na lidskou společnost. Podle fotek je poznat, že opravdu strachem z lidí netrpí a jsou to,alespoň pro mě, naprosto nádherná zvířata.

No, stejně budu muset na ty Komody jednou vyrazit, abych viděl ty největší kousky... :-)