Jdi na obsah Jdi na menu

Ko Phangan

img_1181.jpg

Ko Phangan je dobrý kompromis pro lidi, kteří nechtějí trávit dovolenou na nejkomerčnějším ostrově dané oblasti Ko Samui, který je maximálně přizpůsobený potřebám západních turistů, včetně všech negativních vlivů z toho vyplývajících a zároveň nemají v oblibě potápění, které je stále hlavním důvodem pro návštěvu maličkého Ko Tao a v podstatě nic jiného se tam dělat nedá.Tento půvabný ostrůvek kdysi býval velice oblíbený ostrov baťůžkářů, kteří sem jezdili pravidelně a pravidelně se na tento ostrov vraceli. Zcela obvyklé bylo, že ta sama parta "neznámých lidí" se po roce opět sešla na tomto specifickém místě. Zpravidla sem jezdili lidé, kteří jeli cíleně trávit dlouhou dobu, ideálně celou zimu, na tento ostrov a netoužili po cestování do jiných lokalit.p1010721.jpg

V dnešní době si Phangan zachoval již velice málo z dřívější charakteristiky. Letoviska zde rostou jako houby po dešti, prašné a blátivé silnice dávno vystřídal asfalt, na jižním konci ostrova se koná pravidelná "full moon party" což je údajně největší mejdan na otevřené pláži v celé Asii. Při mé poslední návštěvě jsem dokonce narazil na partičku Rusů, což je něco co dříve bylo zcela nemyslitelné. V přístavním městečku jsou postavená dvě Tesca, už chybí jen Mc Donald, ale nebyl sem tam už dva roky, takže kdo ví jestli tam již nestojí. Na každý pád ostrov díky své struktuře znemožňuje stavbu letiště a z toho důvodu, díky bohu, nikdy nezažije takový boom turistů jako na Ko Samui.

img_2257.jpg

Přes to všechno, je to stále ostrov mému srdci velmi blízký, kde stále jsou některé oblasti a pláže naprosto klidné (vyjma již zmíněného jižního cípu ostrova), kde v noci slyšíte život z okolní džungle a ne hlasitou hudbu, kde máte pocit, že lidé mají k sobě blíž a místí Thajci se vás nesnaží ožulit tak moc jako vedle na Samui(ne, že by to nedělali, jen ne v takové míře), kde si každý turista najde to své ( podmínky pro šnorcheling jsou bezvadné, ostrov se dá téměř celý projet na motorce, pár pěkných treků džunglí zde naleznete, nějaký ten viewpoint a pár nádherných pláží dostupných pouze na lodi či pěšky, což je záruka naprostého klidu, dokonce i několik jídel specifických pouze pro tento ostrov, které vedle na Samui nemají.