Jdi na obsah Jdi na menu

Ko Phi Phi

img_3607.jpg 

Kho Phi Phi jsou ve skutečnosti dva ostrovy cca 40km od Krabi. Jsou tvořeny ostrovy Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Leh. Oba náleží do národního parku Ko Phi Phi/Hat Noppharat Thara. Soudě podle všemožných nabídek cestovních kanceláři celého světa se patrně jedná o jedno z nejpopulárnějších míst celého Thajska. O „sdílení“ tohoto názoru se rozepíši níže.

To hezčí s obou ostrovů se nachází na Ko Phi Phi Leh. Je tvořen téměř výhradně útesy s několika jeskyněmi a jezírkem utvořeného puklinou mezi dvěma útesy, kudy voda vtéká do malého kaňonu ve tvaru hrnce. Dominantou tohoto ostrůvku je slavná pláž Ao Maya na západním pobřeží (proslavená filmem Pláž z roku 1999) Je to cíl jednodenních výletů z vedlejšího ostrova, ideální místo na šnorchlování. Tento ostrov je zcela neobydlený, nesmí se zde nocovat a smí se navštívit pouze přes den. Z tohoto důvodu si zachoval jistou dávku svého kouzla, ačkoli všudypřítomní jednodenní návštěvníci naprosto zaplňují kapacitu této velmi fotogenické (když je bez lidí) pláže. Kdo by chtěl tento ostrov vidět a popř. nafotit zcela bez lidí tak je možnost si individuálně dohodnout pronájem lodi, která Vás tam dopraví o pár minut dříve, než se tam převalí valná většina vedlejšího obydleného ostrova. Tuto možnost jsem osobně nevyzkoušel, nicméně mám ji ověřenou a možné to je.

 p1010092.jpg

No a teď to horší – Ko Phi Phi Don. Na tomto ostrově jsem byl 2x, poprvé v roce 07 a podruhé jsem mu dal šanci v roce 12. Můžete mě klidně ukamenovat, ale obrázek na toto místo sem si udělal už při mé první návštěvě a druhá mě o tom jen přesvědčila. Je to za mých osm let cestování po Thajsku to nejhorší co sem kdy viděl. Tento neuvěřitelně přecpaný ostrov dávno překonal svou kapacitu, není zde vůbec k hnutí, je tak maličký, že se dá v klidu přejít pěšky během pár minut a díky tomu by to byl opravdu ráj na zemi, nebýt toho,že je naprosto zastavěný resorty, nechutně přelidněný, jednoznačně nejdražší z celého Thajska (respektive možnost volby typické pro Thajsko mezi levným a drahým ubytováním zde v podstatě není), sehnat zde ubytování, pakliže ho za drahé peníze nemáte zamluvené již dříve je značně obtížné.

img_3669.jpg

Ono v podstatě tohle místo je stejné jako všechny turisticky dostupné thajské destinace. Ten hlavní rozdíl spočívá v tom, že všude jinde, i třeba na hodně velkém a komerčním Samui, máte možnost volby, kde budete bydlet a co tam budete dělat. Kdo touží po rušném nočním životě, velkých a živých pláží má možnost volby a kdo chce trávit dovolenou v soukromí, na pláži s minimem lidí, klidnou, kde večer a v noci nehraje žádná hudba atd., tak rovněž ta možnost zde je. Nic z toho není ovšem možné na Phi Phi. Jak jsem již psal, je tak maličký, že pláže jsou plné lidí, noční život Vás zastihne všude a utéct mu moc nejde. Ještě dovedu pochopit, že je ostrov oblíbený mladými lidmi, milující všemožné párty a ten pravý rušný noční život, ale v tom případě nechápu co za kouzlo má tento ostrov pro starší generaci a cestovní kanceláře celého světa, které toto místo prezentují jako ráj na zemi. Důvodem mé druhé návštěvy byla touha si nafotit místní viewpoint, který je velmi hezký a stojí za to ho vidět, ale po nafocení jsem prchal zpátky na pevninu jak rychle to šlo a nevím co by mě mělo přesvědčit abych se sem někdy v budoucnu znova, po třetí, vypravil.

 

A už vůbec si nedovedu představit ty chudáky turisty, kteří si zaplatili zájezd s cestovní kanceláří na 14 dnů a jsou tudíž nuceni být celou dobu pouze zde. Jeden den je až až. Závěrem bych rád dodal, že je to samozřejmě pouze můj názor a kdokoli pochopitelně toto místo může vidět v naprosto jiném světle, rád se sem vracet a básnit o tomto ostrůvku v samých superlativech. K těmto případným masám lidí se nepřipojím a obávám se, že mě kdokoliv a cokoliv nemůže přesvědčit o opaku.