Jdi na obsah Jdi na menu

Ko Tao

img_2331.jpg

Ko Tao znamená v thajštině želví ostrov podle jeho tvaru(ikdyž jako želva vůbec nevypadá). Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je turismus, rybolov a pěstování kokosových ořechů. Pláže jsou dost příjemné a malebné, ale většinou je tu mělko na plavání (s vyjímkou Au Leuku). Potápění se stalo hlavním podnikáním na tomto ostrově, protože ve vodách, které ho obklopují, je zvláště dobrá viditelnost, hojnost ryb a korálů.

Ko Tao je jedním z hlavních thajských míst pro potápění, viditelnost zde sahá do velké hloubky a moře je velmi čisté. Do podmořského života patří například kanic, žralok křídlatý, rejnok, žralok verlybí, vodní hadi. Dříve byl ostrov považován pouze za potápěčský ostrov a byl velký problém zde sehnat ubytování, pakliže nemáte zájem o potápění. Dnes už tohle nikdo moc neřeší, ačkoli ostrůvek je maličký a potápění, nebo v jako v mém případě, šnorchlování, je zde jedinou velkou zábavou. p1010793.jpg

Ceny ubytování jsou zde o něco vyšší než na vedlejším Phanganu. Silnice nejsou tak kvalitní, ale o to větší má toto místo přirozenou autentičnost J Mým hlavním důvodem návštěvy bylo, mimo opravdu užasných podmínek pro šnorchlování(lepší jsem v Thajsku nezažil – mé „milované“ Phi Phi promine) vedlejší maličký ostrůvek Ko Nang Yuan

Ko Nang Yuan je ostrov, kousek od Ko Tao, dostupný lodním taxi.  Nachází se zde luxusní resort, který má monopol nad třemi ostrovy dané oblasti. Návštěvníci, kteří zde nebydlí, mohou ostrov navštívit pouze během dne, jinak ostrov slouží výhradně ubytovaným hostům. Za vstup na ostrov se platí taxa 100 B (tak tomu bylo v roce 2011). Na ostrov není zakázáno dovážet žádné plechovky a plastikové lahve, z důvodu znečišťování ostrova. Pakliže Vás načapou s lahví, bude Vám u vstupní brány odebrána. Samozřejmě nikdo nekontroluje baťohy, čili já jsem svou dávku vody v pohodě pronesl, nicméně toto opatření chápu, protože se opravdu najde velké množství lidí, kteří mají tu drzost vyhodit prázdnou lahev uprostřed ostrova jen tak do přírody a na tomto malebném místě ten pohled bolí dvojnásobně.

p1010777.jpg

Mimo perfektních podmínek pro šnorchlování, je hlavním lákadlem tohoto ostrůvku výstup na viewpoint, který opravdu stojí za těch 100 B. Pravda, když nepřijdete ve vhodný čas, budete nuceni se na malém prostoru viewpointu mačkat s desítky dalších lidí, nicméně, pohled na Ko Nang Yuan z této vyhlídky je přesně to, proč sem se rozhodl toto místečko navštívit (viz galerie)

Celkově Ko Tao na mě působí trošku „Phanganovsky“ (v dobrém slova smyslu), je tam pohoda, místa kde je naprostý klídek, pláže kde sem byl téměř sám, kde jsem se poprvé potápěl se žraloky, na některá místa se dá dostat jen lodí, popř. pěšky přes vnitrozemí, je to prostě jedno z těch míst, kam bych se ještě někdy rád vrátil…..