Jdi na obsah Jdi na menu

Krabi

img_1401.jpgHlavní město stejnojmenné provincie leží necelých 1000km od Bangkoku a 180 km od Phuketu.  Díky mezinárodnímu letišti slouží jako vstupní brána k okolním plážím na ostrově Ko Lanta, Ko Phi Phi, Ao Nang, Rail Leh atd.  Město Krabi leží na březích řeky Mae Nam Krabi, těsně u ústí do Andamanského moře. Na dohled od města jsou ostrovy Myší, Ptačí a Kočičí, pojmenované podle jejich tvarů. Doménou celé provincie jsou nádherné Vápencové útesy, které společně s překrásnou přírodou přitahují horolezce z celého světa. Díky tomu se provincie stala jednou z nejlepších horolezeckých oblastí na světě. Díky rozmanitému tvaru ostrovů a hojnosti jeskyní se tato oblast v minulosti stala oblíbeným místem asijských pirátů.

 

img_1404.jpg

Městem samotným většina turistů pouze projíždí k výše zmíněným plážím a ostrovům. Nicméně je mnoho lidí, kteří využívají levných a dostupných ubytovacích kapacit a dlouhodobě setrvává zde a každodenně dojíždí pár km na Ao Nang, kde je cena ubytování nesrovnatelně vyšší. Já osobně jsem zde spal pouze jednou, když jsem za jeden den absolvoval cestu z Langkawi až do Krabi a vzhledem k pokročilé hodině již nebyl prostor pokračovat až na Ao Nang.

 

 

img_1424.jpg

Ao Nang, jak již bylo řečeno, se nachází pár km od města Krabi. Je to malé městečko u moře, fungující v klasickém evropském stylu. Tzn. všude samý hotel, restaurace, bar, půjčovny motorek, směnárny, banky, atd atd. Vše je centralizované podél hlavní silnice a dostupné i pěšky. Všeobecně se dá říct, že celé západní pobřeží je dražší než východ a je zde stále znát velký muslimský vliv. V některých resortech Vám např. neprodají alkohol, který je ovšem jinak dostupný na každém rohu a v každém baru. Pláže na Ao Nangu nejsou ničím vyjímečné a nepatří rozhodně k tomu nejlepšímu, co Thajsko poskytuje.

 

 

 

img_1627.jpg

Rai Leh beach se skládá z dvou hlavních pláží. Západní část je místem, kde se nachází to hezčí z obou pláží, je zde velmi pěkná pláž, krásné vápencové útvary, oblíbená místa pro lezení, luxusní resorty a tomu odpovídající ceny. Východní část nepatří mezi nejkrásnější místa. Je porostlá mangrovy, zmizí za přílivu a za odlivu se promění v bažinu. V této části je ubytování za přijatelnější cenu.

 

 

 

img_1518.jpg

 V okolí města Krabi se nachází jeden z nejznámějších lesních chrámů v jižním Thajsku Wat Tham Seua(chrám tygří jeskyně) Hlavní hala je vytesána do vápencové jeskyně a po jejich stranách jsou vytesány různé modlitby. Všude v okolí chrámu se nachází nepřeberné množství opic, drzé a kradoucí vše co si člověk nehlídá :-) viz fotogalerie. Chrám byl založen budhistickým mnichem jménem Ajahm Jamnien Silasettho a pojmenován podle tygra, který zde byl spatřen.

 To nejkrásnější z celého areálu se nachází v malém údolí za hřebenem. Po levé straně útesu se nachází strmé schodiště, které nabízejí ostrý výstup po více než 1200 schodech (některé hodně prudké) na vrchol 600m vysokého krasového kopce. Cesta nahoru při zdejším klimatu je celkem zážitek, ale odměnou za vynaložené úsilí bude pohled na pozlacenou sochu Buddhy a nádherný výhled do okolního kraje. Za jasného dne (což nebyl můj případ) lze dohlédnout hodně daleko nad moře.

 

V galerii se dále nachází Národní Park, jehož jméno si bohužel po šesti letech nevybavuji. Matně si vzpomínám, že cesta z Krabi na motorce nebyla nejkratší, rozhodně déle než hodina jízdy, platilo se zde vstupné, tak jako v každém národním parku. Hlavním lákadlem tohoto parku byly horké prameny, které tvořily malé jezírka, ve kterých se dalo sedět a relaxovat. Podél cesty k pramenům se mimo krásné přírody nacházelo i pár větších jezer, s křišťálově čistou vodou, hojně využívaných ke koupání.